Sıkça Sorulan Sorular

Merdiven yapmaya başladığımızdan beri, mimarlardan, müteahhitlerden, nihai kullanıcılardan pek çok soru geldi. Kimi zaman fuarlarda, kimi zaman işyerimize gediklerinde ya da şantiye görüşmelerinde bu sorulara maruz kaldık. Bu yazımızda, bizlere en sık sorulan soruların bir kısmını sizin için derledik.

Merdivenlerin fiyatları sadece yükseklik ya da toplam basamak adedi gibi kriterlere göre belirlenmemektedir. Konu Merdiven için her merdiven ayrı bir projedir. Her proje, en genel haliyle, kullanılan malzeme, işçilik ve lojistik başlıkları altında toplanabilecek, 11 kademeli bir algoritma kullanılarak hesaplanmaktadır.

Konu, Berk Demir Çelik firmasının tescilli markasıdır. Merdivenlerin gözümüzde önem arz eden bir konu olması sebebiyle, 2012 yılından bu yana üst segment merdiven işlerini Konu Merdiven markası altında tasarlayıp üretmekteyiz.

Konu Merdiven tasarım odaklı bir markadır. Ancak, üretimimizi dışarıya yaptırmak yerine kendimiz üretmeyi tercih ediyoruz. 1500 metrekare alana kurulu yerimizde tasarım ofisimizin hemen önünde fikirlerimizi gerçeğe dönüştürebildiğimiz bir çelik işleme atölyesi ve hemen yanında yüzey işlemleri atölyesi bulunmaktadır.

Her merdiven içinde bulunacağı mekanın gerektirdiği şekilde kullanıcıların beklentilerine göre özel olarak tasarlanmaktadır. Bu noktada bizim standart olarak tanımlayabileceğimiz bir merdiven bulunmamaktadır. Eğer siz Standart merdivenin tanımını yapabilirseniz biz de sizin için fiyatlandırabiliriz.

Merdivenlerimiz projelerin mimarları ile tasarımcılarımızın ortak çalışması neticesinde tasarlanmaktadır. Dışarıdan herhangi bir tasarım alınması söz konusu değildir.

Mimar ve/veya tasarımcılar aracılığıyla gelen projeler tarafımızdan gerekli görülen değişiklikler yapıldıktan sonra, proje sahibi onay verdiği takdirde imalata geçer. Konu Merdiven’ e göre 3. kişi ve kurumların elinden çıkan tasarımların bu kişi ve kurumlardan habersiz uygulanması doğru değildir.

Havada desteksiz durabilen direksiz merdiven sistemleri, biri zemine, biri üst kat döşemesine olmak üzere taşıyıcı kirişin iki ucundan ankre edilirler. Taşıyacağı azami yük göz önünde bulundurularak, doğru kesitler ve bağlantılarla tasarlanmış bir merdiven sağlamlık açısından güvenilirdir. Ancak söz konusu #güvenlik ise, bir merdivenin tam anlamıyla güvenilir sayılabilmesi için yapısal sağlamlığı dışında dikkat edilmesi gereken başka hususlar da vardır.

Merdivenin rıhtları ve basamak derinlikleri çıkış hattında eşit ve yapı standartlarına uygun aralıklarda olmalıdır. Basamak derinliği ile rıht yüksekliği arasındaki oran ve dolayısıyla merdivenin eğimi yine belirli aralıklarda olmalı ve yapı standartlarını karşılamalıdır.

Güvenli bir düşey sirkülasyon sağlanabilmesi için basamaklar kadar küpeşte ve korkuluklar da standartlara uygun boyutlarda ve ergonomik açıdan doğru konumlarda olmalıdır.

Konu Merdiven, tüm merdivenlerde güvenliği, estetikle beraber, en ön planda tutar.

Bütün merdivenler düşey sirkülasyonu sağlama ve üzerinde basamak bulundurma açısından benzerdir ancak Konu Merdiven tasarımı merdivenlerin her biri birbirinden farklıdır; sadece yerine özeldir.

Ancak müşterilerin önceden tasarlanmış bir merdiveni beğenmeleri durumunda yeni yerin ölçüleri esas alınarak aynı merdiven modeli uygulanabilir.

Merdivenlerin daha fazla farklılaşması ise işverenlerin daha sıradışı merdivenler talep etmesi ile mümkündür. Bu sayede Konu Merdiven tasarımcıları daha fazla sıradışı merdiven tasarımlarını hayata geçirebilirler.

Konu, çelik taşıyıcılı merdiven sistemleri konusunda uzmandır. Taşıyıcı gövde malzemesi olarak ahşap kullanılmamaktadır. Ancak, basamak, korkuluk ve küpeşte gibi unsurlarda çelik dışında malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemelerin ne olacağının belirlenmesinde müşterinin ve merdivenin yapılacağı alanın gereksinim ve talepleri belirleyici olmaktadır. Bu konudaki malzeme çeşitlerine galeriden bakabilirsiniz.

Elbette. Ancak spekülatif işler firmalar için zaman ve emek kaybına sebep olmaktadır. Bu emek ve zaman kaybının önüne geçilmesi amacıyla yerinde ölçü alma işleri için Servis-Tetkik Bedeli alınmaktadır.

Bunun yerine, merdivenin yapılacağı alanın birkaç farklı açıdan çekilmiş fotoğrafı ile bu alanın ebatlarını info@konu.com.tr adresine gönderdiğiniz takdirde fiyat teklifi alabilirsiniz.

Konu, kendi imalatı olmayan merdivenler ile ilgili hizmet vermemektedir.

Mevcut beton merdivenimi yıkıp yerine çelik merdiven yaptırmak istiyorum. Beton merdiveni yıkma işini siz mi yapıyorsunuz?
Konu Merdiven, kırma, sökme, yıkma ve hafriyat işi yapmamaktadır.

Tasarım süreci, istenen merdiven modeline göre değişiklik göstermektedir. Genel yapı itibariyle bir merdivenin tasarımı, müşteri ile tasarımcının karşılıklı iletişimi sonucunda belirlenir. Karşılıklı iletişim yüz yüze olabildiği gibi, telefon ve mail yoluyla da gerçekleşebilmektedir.

Mevcut merdiven tiplerinden biri seçilip, uygulanacağı yere göre boyutları, malzeme kalınlıkları, basamak-korkuluk malzeme ve renkleri değiştirilebilir.

Önceden çalışılmış merdiven modelleri değiştirilebildiği gibi, karşılıklı iletişim sonucunda, tamamen yeni bir merdivenin yaratılması da mümkündür.